Karta pobytu

Karta pobytu

Pomoc w uzyskaniu wszystkich rodzajów zezwoleń na pobyt oraz obywatelstwa polskiego

DOKUMENT POBYTOWY

999

+ VAT 23

CO TO JEST KARTA POBYTU?

Polska karta pobytu jest dokumentem, który identyfikuje tożsamość cudzoziemca, udziela mu zezwolenia na pobyt w Polsce i pozwala mu na legalny i w pełni zgodny z prawem pobyt w kraju przez określony czas.

Istnieją dwa rodzaje kart pobytu: karta czasowego pobytu i karta stałego pobytu.

SKŁADANIE WRAZ ZE WSZYSTKIMI POLSKIMI DOKUMENTAMI: DLACZEGO MY?

Jeśli czytasz te słowa, to z pewnością pragniesz pracować i mieszkać w Polsce. A może już się przeprowadziłeś i planujesz osiedlić się w tym kraju na dłuższy pobyt? My, zespół Lex Consulting, z przyjemnością pomożemy każdemu cudzoziemcowi w Polsce z wszelkiego rodzaju dokumentami dotyczącymi legalnego pobytu w kraju.

Nasza firma jest bez wątpienia numerem 1 wśród firm pomagających cudzoziemcom w legalizacji pobytu. Nasze 5-letnie doświadczenie i stale rosnące grono zadowolonych klientów mówią same za siebie. Opinie obcokrajowców, którzy skorzystali już z naszych usług można znaleźć tutaj.

Współpraca z nami jest całkowicie przejrzysta: zawieramy z Tobą dwujęzyczną umowę dla maksymalnego komfortu i dajemy Ci pokwitowania wszystkich płatności.

Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci skompletować i przygotować maksymalny pakiet dokumentów, aby przeprowadzić Twoją sprawę od złożenia wniosku do otrzymania plastiku.

Podczas podpisywania umowy analizujemy Twoją sytuację i proponujemy najlepsze możliwe rozwiązania wszystkich kwestii związanych z Twoją sprawą. Naszej usłudze dodatkowo towarzyszy bezpłatna konsultacja prawna.

Podstawy do uzyskania karty pobytu.

Dokument ten może być wydany cudzoziemcowi na podstawie

  • zatrudnienia w Polsce
  • nauki w polskich instytucjach edukacyjnych (uniwersytety, szkoły policyjne)
  • prowadzenia własnej działalności gospodarczej w kraju
  • obywatelstwa dowolnego kraju UE
  • połączenia z członkiem rodziny, który posiada już kartę pobytu
  • łączenie rodzin na podstawie małżeństwa z obywatelem polskim

Na jak długo wydawana jest karta pobytu?

Tymczasowa (godzinowa) karta pobytu może zostać wydana na okres maksymalnie 3 lat.

Karta stałego pobytu wydawana jest na okres 10 lat. Jeśli ważność już wydanej karty wygasła, należy przedłożyć całkowicie nowy zestaw dokumentów w celu jej przedłużenia. Nawet jeśli w międzyczasie nic się nie zmieniło i pracujesz lub studiujesz w tym samym miejscu, w którym pracowałeś lub studiowałeś w momencie składania pierwszego wniosku, ważność karty nie zostanie automatycznie przedłużona.

JAKIE SĄ ZALETY KARTY POBYTU?

  • Jest to perspektywa uzyskania obywatelstwa w przyszłości. Jeśli cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie, płaci wszystkie wymagane podatki, a tym samym przynosi państwu korzyści swoją pracą, zawsze ma możliwość uzyskania karty stalego pobytu po karcie pobytu, a następnie otrzyma status obywatela.
  • Możliwość dodania członków rodziny do karty pobytu i przebywania w Polsce razem z nimi. W ten sposób można przenieść się do Polski z całą rodziną, a państwo polskie daje takim cudzoziemcom wszelkie szanse.
  • Możesz swobodnie przekraczać granice krajów w całej Europie i podróżować bez konieczności otwierania wizy. W strefie Schengen można przebywać przez 90 dni w roku.
  • Możliwość zakupu i rejestracji mieszkania, samochodu.
  • Otrzymywanie świadczeń od państwa polskiego, takich jak 500+, Dobry Start i inne. Jeśli posiadasz zezwolenie na pobyt, jesteś uprawniony do otrzymywania świadczeń państwowych na równi z obywatelami polskimi.
  • Banki oferują korzystniejsze warunki kredytowe posiadaczom kart rezydenta.
  • Możliwości zatrudnienia bez dodatkowych zezwoleń na pracę. Przykładowo, studentom studiów stacjonarnych wydawana jest legitymacja z dostępem do rynku pracy. Oznacza to, że student może pracować bez zezwolenia na pracę, w przeciwieństwie do obcokrajowców przebywających w Polsce np. na podstawie wizy.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy na otwarciu wizy i kosztach transportu. Posiadając kartę pobytu, można przekraczać granice Polski bez konieczności każdorazowego wyrabiania polskiej wizy. Jest to na przykład bardzo aktualna kwestia dla studentów: najczęściej muszą oni poświęcić swoje letnie wakacje na proces ubiegania się o wizę.

Jak widać, zalety karty pobytu dla cudzoziemców są więcej niż wystarczające, aby wygodnie pracować i mieszkać w Polsce.

JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBUJĘ, ABY UBIEGAĆ SIĘ O KARTĘ POBYTU?

Dla każdego celu (praca, studia, łączenie rodzin itp.), na podstawie którego planujesz ubiegać się o kartę, istnieje inna lista dokumentów. Na poniższej liście znajdują się dokumenty wymagane przy ubieganiu się o kartę pobytu dla każdego z celów.

  • wypełniony formularz zgłoszeniowy (vniosek);
  • paszport;
  • umowa ubezpieczenia;
  • umowa najmu;
  • numer PESEL/NIP (jeśli jest dostępny);
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej;
  • 4 zdjęcia o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm.

W przypadku każdej z podstaw do złożenia wniosku należy wykazać inspektorowi, że ma się gdzie mieszkać (umowa najmu), ma się z czego żyć (umowa o pracę, zaświadczenie z banku) oraz ma się kogo leczyć w razie choroby w Polsce (umowa ubezpieczenia).

Każdy pakiet dokumentów cudzoziemca do karty pobytu jest rozpatrywany indywidualnie przez inspektora Uząd, więc według własnego uznania może on dodatkowo zażądać niektórych dokumentów. Mogą to być np. zaświadczenie o niekaralności lub potwierdzony wyciąg z konta bankowego potwierdzający dochody itp.